Kritika by xx18Rolandxx - Vigilante: Boku no Hero Academia Illegals
2025.07.05. 11:00
Sziasztok!
Tény és való, hogy a My Hero Academiával nem indult túlzottan jól a kapcsolatom. Egy basic, tiniknek való "I wanne be...." shounennek láttam, amiben a főhős most nem Hokage, kalózkirály vagy Pokémon mester akar lenni, hanem Marvel / DC hős, ezért aztán minden hátránya ellenére beiratkozik a hős suliba, hogy aztán évadról évadra egyre nagyobb ütéseket tudjon bevinni, közben a történet elpuffogtat minden klisét a műfajból amit csak lehet. Lehet, hogy ha még a tinédzser éveimben indult volna akkor én is oda meg vissza lettem volna érte, de a mostani énemet már egyre kevésbé tudják az ehhez hasonló animék érdekelni. Belekezdeni is csak Ragna kolléga fanfiction történetei miatt kezdtem de aztán azt vettem észre, hogy évadról évadra egyre jobban magával ránt a sorozat, főleg így az 5. évad környékén, és azon kaptam magam, hogy ha bár még mindig nem vagyok nagy rajongója, de képes vagyok élvezni, főleg azért mert a mangaka, Horikoshi Kohei azért mert meglépni bizonyos dolgokat. Az meg, hogy a befejezés milyen lett arról lehetne vitatkozni.
Szóval nem azt mondom, hogy az évek alatt hatalmas rajongója lettem a műnek, de képes vagyok a helyén kezelni, sőt szórakozni is rajta. Aztán megtudtam, hogy a mangának a To Aru Index-hez hasonlóan van egy spin-off mangája, a Vigilante, ami nem másokkal, mint az illegális hősökkel és azoknak az akcióival foglalkozik, az elmondások szerint pedig helyenként még jobb is az eredeti mű. Ez a manga is megkapta az anime adaptációját, én pedig nem voltam rest belevetni magamat a nézésébe. És, hogy megbántam-e? Megtudjátok, ha elolvassátok a kritikát! Jöjjön a Vigilante: Boku no Hero Academia Illegals kritikája!
A Vigilante eredetileg egy 2016-től 2022-ig futó manga volt, amit Betten Court rajzolt és Furuhashi Hideyuki írt, és összesen 132 fejezet és 15 kötet hosszú, valamint a Shounen Jump+ magazinban jelent meg. Az anime pedig az idei tavaszi szezonban jelent meg, és amit a Bones stúdió mellékstúdiója, a Bones Films készített,összesen 13 rész hosszú és a rendezője pedig az a Suzuki Kenichi volt aki olyan animéket tett le ezelőtt az asztalra mint a Drifters, vagy a Hataraiku Saibou.
A történet maga 15 évvel játszódik a Boku no Hero Academia története előtt, tehát akkor amikor All Might még nem szerezte meg a sérülését, illetve Midnight és a többiek profi hősökként tevékenykedtek.
Főszereplőnk , Haimawari Kouichi, egy fiatal egyetemista srác, aki, akárcsak Deku, gyerekkorában nagy rajongója volt All Might-nak, és persze ő is profi hős szeretett volna lenni, ám a sors őt egy igencsak béna Quirkkel, a Slide and Glide-al adományozta meg, vagyis ha minden végtagja a talajon van akkor képes sikló mozgásban közlekedni vele. Mivel egy ilyen képességgel senki nem lehet hős, ezért felnőttkorára felhagyott az álmával, és próbál egy sokkal hétköznapibb életet élni, azt azonban nem adta fel, hogy másoknak segítsen, így még ha olyan kisebb jócselekedeteket is hajt végre, minthogy megmondja valakinek, hogy hol van a buszmegálló vagy felszedi a szemetet, már jóérzéssel töltődik el.
Az egyik éjjel azonban belefut egy háromtagú suhanc bandába, akik ki is kezdenek vele és a sorozat női főszereplőjével, a Pop Step néven ismert idol hőssel, és mielőtt a Logan képességgel bíró srác bevihetné neki a végső csapást, a semmiből egy maszkos benga alak, név szerint Knuckleduster jelenik meg és menti meg az életüket. Mint kiderül a férfi Quirktelen, de széjjel van gyúrva és olyan ökölpofonokat képes kiosztani amikre még Bud Spencer is elismerősen csettintene.
A férfi magát egy illegális vagyis inkább igazságosztó hősnek tartja, és elsősorban egy Quirknövelő drog, a Trigger és azok terjesztői után nyomoz, a szer ugyanis egyre jobban kezd elterjedni az utcán, a következményei azonban halálosak lehetnek, a hősök viszont semmit sem tudnak kezdeni vele.
Egy kis rábeszélés után Kouichi a tanítványa is lesz és egyre jobban megtanulja hasznosan használni a Quirkjét, és Poppal kiegészülve megalkotnak egy háromfős bandát, akiknek feltett szándékuk a drog terjesztőinek az elkapása, illetve a hősöknek való besegítés is, igaz csak árnyak közül.
Nos azt kell mondjam, hogy számomra ez a történet már sokkal érdekesebbnek hangzik mint a fősorozat története. Igen, a főbb történeti szál nem olyan nagy kiterjedésű és volumenü, de ezzel a Quirknövelő drog szállal, illetve az árnyak közül tevékenykedő illegális hősös történettel engem már első hallásra megvett, és mivel nem kell 2-3 évadot várni rá, így az érdemi cselekmény is már az első részben beindul. Nekem ez a földhözragadtabb megközelítés és kisebb tétű cselekmény sokkal jobban tetszett annál mintha megint valami nagyobb fenyegetést kapnánk, bár mint kiderül, azért ez a Trigger drog is vetekszik All for One pusztításával. A történet pedig megfelelő gyorsaságban halad előre, minden fontosabb karakter megkapja a maga epizódját és a hátterük is bemutatásra kerül, illetve feltűnnek az anyasorozat szereplői is, igaz a legtöbb a cameónál több jelenlétet nem kap, de ez így van jól, mert így nem lopják el a műsort az új szereplők elől. Egy szó mit száz, az alapszituáció, még ha sokkal egyszerűbb is, van annyira érdekes, hogy a nézők, illetve a fősorozat rajongóinak a figyelmét felkeltse, viszont aki egy ahhoz hasonló látványos zúzdát akar látni, akkor az csalódásként fogja ezt megélni ezt az animét. Meg azért lássuk be, hogy a műfaj bántó kliséit is sikerült behozni, de szerencsére ezekből nem sok van, az viszont fájóan bántó tény, hogy ha bár ez a mű sikeres lett olyannyira, hogy Kohei végül kánonná tette, de az elmondások szerint érdemben nem igazán tudta elhelyezni a fő sztoriban.
A látvány, illetve maguk a technikai részletek teljesen korrektek. A látvány és a karakterdizájn ugyanolyan szép mint a fősorozatban, a szörnyek dizájnjai baromi jók lettek ( az egyik kedvencem a Godzilla Kaiju ellenfél volt ), viszont itt sokkal kevesebb látványos összecsapást kapunk. Nem azért, a harcok korrektül vannak leanimálva, de mivel nincsenek ultraszupermegaszónikus képességek, így míg a szörnyösszecsapások mondhatni jók, addig a többi harc az megmarad egy mezei bunyó szintjén, bár szerencsére ezekből is inkább a jobbik fajtákat kapjuk.
A Quirk felhozatal is voltaképpen egész érdekes. Legalábbis a főgonosz képessége olyan amire azt mondja a néző, hogy na igen, ez egy főgenyához való képesség.
A hangulat hozza a My Hero színtjét, bár ha nagyon kéne hasonlítanom valamihez, akkor inkább azt mondom, hogy a hangulat inkább a Pókember filmekre és sorozatokra hajaz. Humor terén viszont nagyon ingerszegény az anime. Talán egy vagy két jobb poén van benne, de ezek is inkább olyan hatást keltenek mintha csak muszájból kerültek volna bele. Mintha nem is akartak volna ezekkel bajlódni.
A technikai oldalról ennyi lehet elmondani, jöjjenek a karakterek, ahol azért szintén van miről beszélni. Főleg azért mert az itteni karaktergárda nem csak érdekesebb, de sokkal szimpatikusabb is első látásra mint a folyton morgó és nagypofájú hülyegyerek akinek kb 5 évad kell, hogy végre kedvelhető legyen, vagy az apakomplexusos Jégvarázs Zuko.
Kezdjük a sort Kouichi-vel. Ő egy kedves, barátságos, de meglehetősen balek és lúzer srác, aki mégis ott segít ahol tud, annak ellenére, hogy a Quirkjét mindenki haszontalannak tartja, a sorozat előrehaladtával viszont fokozatosan tanulja meg kompetensen használni a képességét, illetve nem egyszer hasznossá is tudja tenni magát, igaz csak akkor ha csapatban dolgozik, és a jelleme is folyamatosan erősödik.
Ez pedig így egy sokkal értékelhetőbb főszereplőt ad , és nem pedig egy újabb Deku-t kapunk, akinek a sztori egy pontján felnyomnak vagy 100 képességet a seggébe mert ő a főszereplő és ezzel ő lesz a sorozat Chuck Norrisa ( bocsánat, de ezen sosem fogom túltenni magam). Kouichi egy sokkal hétköznapibb, de ezáltal jóval azonosulhatóbb karakter, aki nem egy konkrét nézőcsoportnak készült lelkisimogatásra.
Ugyanakkor Pop Step, azaz Kazuho viszont sajnos beleesik a Haruno Sakura csapdába. Nem arról van szó, hogy idegesítő vagy valami, mert nem az. Egy nagyon is kedvelhető karakter, még ha azért a Quirkje neki se egy hű de nagy valami, nála viszont egyértelműen érezhető, hogy csak azért van benne, hogy legyen egy női főszereplő. Ugyanakkor nincs se karakter, se jellemfejlődése, igazából végig megmarad ugyanazon a szinten mint ahogy kezdte, és közben azzal próbálnak humorizálni, hogy vicces arcokat vágva kiabál. Azért durva belegondolni, hogy a My Hero-ban Ochako és a többi női karakter jelleme is szépen fejlődött az évadok alatt, Kazuho végig egy helyben állva stagnál. Lehet később elkezd neki is fejlődni a jelleme, de amit eddig mutatott magából, az egy elég nagy semmi.
Az anime sztárja viszont nem más mint Knuckleduster. Egyrészt az egész fickó olyan mintha össze lenne ollózva Batmanből, Billy Butcherből, A Megtorlóból és Wolverineből. Egy kigyúrt izomkolosszus, aki ehhez mérten sokszor előbb üt aztán gondolkodik, ám a történet előrehaladtával folyamatosan ismerhetjük meg a valódi jellemét és azt is, hogy azért neki is megvan a magához való esze. A háttértörténetének a bemutatása pedig jól érzékelteti, hogy miért csinálja azt amit, és, hogy miért is olyan fontos neki a Trigger terjesztőinek a megtalálása, illetve az évad gonoszának a legyőzése. Egy igazán erős, de egyben jópofa és jól árnyalt karakter az övé, abszolút kedvenc karakter kategória esélyes.
Aztán ott vannak még az olyan mellékszereplők mint a detektív, aki szintén a drog után nyomoz, de ő nem sok játékidőt kap, illetve ahogy mondtam, a jól ismert hősök mint Aizawa vagy Midnight csak cameo szinten jelennek meg. Ugyanakkor van egy új hős, Captain Celebrity , aki voltaképpen olyan mintha egy paródiája lenne a túlzottan maszkulin és hírnévre vágyó hősöknek, és bár vannak eléggé irritáló pillanatai, de összességében nem egy rossz karakter.
Aztán itt van nekünk az anime Louis Lane-je, azaz Makoto, a riporternő, akinek a Quirkje illik is a munkájához. Jópofa női szereplő, de túlzottan sok mindent sajnos ő sem csinál. A közös jeleneteik Celebbel viszont mindenért kárpótolnak, mert nem lehet őket nevetés nélkül kibírni.
És akkor ott van a negatív oldal is. Ugyebár ahogy írtam, elsőnek ott van a suhancbanda, élükön a bandavezér Sougával, avagy inkább az itteni méregzsákkal, még ha nincs is Bakugou szintjén, bár ő később inkább már segíti a szereplőket, még ha ezt nem is nagyon szeretné elismerni.
Aztán ott van Stendhal, azaz az itteni " Abszolút igazság" csávó, bár nála van egy elég nagy csavar amit most nem lőnék le. És igen, mint minden ilyen karakter, ő is eléggé fárasztó, de azért azt is meg kell hagyni, hogy emellé viszont még nagyon badass is.
A főgonosz pedig nem más mint a fiatal középiskolás lány, Kuin, aki amellett, hogy a drogot terjeszti, még a Quirkje, azaz a darázsidézés is félelmetessé teszi, emellett a közös múltjuk Knuckle-el is szép lassan tárul fel a sorozat kapcsán, és nem rágják az ember szájába.
Szóval igen, a karakterek ugyan nem találják fel a spanyol viaszt, viszont kellően érdekesek, a főszereplő trio egymás közötti interrakcói pedig kellően megmosolyogtatóak. Vagyis igen, őket sokkal gyorsabban meg lehet kedvelni.
Már csak a zenék maradtak hátra. Az anime OST-je igazából szódával elmegy, Pop Step dalai eléggé átlagos jpop számok. Az ending kellemesen fülbemászó, de az opening bitang jó. Nem csak a zene miatt, hanem a képregényes megvalósítás miatt is.
Tehát akkor ez lenne részemről a Vigilante, ami bár nem olyan látványos és grandiózus mint a My Hero Academia, de cserébe itt kapunk egy sokkal izgalmasabb alaptörténetet, érdekesebb főszereplőket, követhetőbb, ám mégis izgalmas harcokat, és végső soron azt kell mondjam, hogy sokkal jobban szórakoztam ezen az animén. Abszolút az év egyik meglepetése. A 2.évad már be lett jelentve, szóval kíváncsian várom, hogy merre fog tovább menni a történet.
Vigilante: Boku no Hero Academia Illegals
- Idő: 2025
- Stúdio: Bones Films
- Rendező: Suzuzki Kenichi
- Műfaj: Akció, Shounen
- Opening: Kekkai Alright by Kocchi no Kento
- Ending: Speed by yutori
- Hossz: 13 rész
Ami Tetszett:
- Kisebb volumenü, de jóval érdekesebb történet
- A cselekmény hamar beindul
- Teljesen jó látványvilág
- Jól meganimált és izgalmas harcok
- Érdekes újabb Quirk-ök
- A szereplőgárda már első látásra is jóval szimpatikusabb mint a MHA karaktergárdája
- Zenék
- Opening és Ending
Ami nem tetszett:
- A női karakterekkel nem sokat kezd a sorozat
- A fősorozat és a műfaj bántóbb kliséi azért itt is jelen vannak
Értékelés:
- Százalékban: 84% - Jó
- Pontban: 8/10
Nos, ennyi lettem volna mára, legközelebb is a nemrég véget ért tavaszi szezon egyik sorozatával jövök, addig is Sziasztok!
Szerző: xx18Rolandxx
Szólj hozzá!
Címkék: kritika anime xx18rolandxx irasos anime kritika xx18rolandxx boku no hero academia Boku No Hero Academia vigilante boku no hero academia illegals
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek