Kritika by xx18Rolandxx - Ranma 1/2 (2024)
2025.01.10. 08:56
Sziasztok!
Ha azt mondom, hogy remake, akkor biztos sokaknak felszalad a szemöldöke. Nem véletlenül, ugyanis, ahogy a filmiparba, úgy mára az animeiparba is szépen begyűrűzőtt a remakelés mániája, és ahogy elnéztem, egyáltalán nem alaptalanul. Ezeknek az animéknek, még ha nem is mindegyik örvend osztatlan sikernek vagy kultklasszikusnak, de megvan a masszív rajongótábora akiknek el lehet adni. Lehet azt mondani, hogy a Toei kezdte el ezt az egészet a Dragon Ball Kai-al és folytatta olyanokkal mint a Sailor Moon Crystal vagy az új Gegege No Kitaro, de más súdiók is szépen elkezdték felismerni a potenciált ebben a műfajban. És ez baj? Nem feltétlenül. Viszont érdemes különválasztani a dolgokat, ugyanis itt a remakelés fogalma nem feltétlenül jelenti ugyanazt mint a filmiparban. Az anime remakek műfaját meglátásom szerint két csoportra lehet osztani.
Az első azon animék halmaza amik úgy nagyjából 30, 40 vagy éppen 50 éve mentek le a tévében és új formában, új látványvilággal, vagy éppen újragondolva hozzák vissza a köztudatba. Ilyen volt az előbb is említett Dragon Ball Kai is, de ide sorolható a közelmúltban futott és igencsak jól sikerült Urusei Yatsura is, a Dororo, az újragondolásra meg jobb példát nem is lehetne hozni a Devilman Crybaby-nél.
Aztán ott van a másik véglet amit én személy szerint jobban preferálok. Amikor egy olyan művet vesznek újra elő amik annak idején nem kaptak teljes manga vagy light novel feldolgozást, esetleg anime only módon vagy félbehagyva lettek befejezve, de most megkapják azt a fajta feldolgozást amit a rajongók szerint megérdemelnek, ráadásul mangahűen. Ezeknek a halmaza a nagyobb. Ide tartozik többet közt a Hellsing Ultimate, az új Fruit Basket, a 2014-es Hunter x Hunter, simán ide lehet tenni a FMA Brotherhoodot is, az új Spice and Wolf-ot, a Shaman King , az Ushio to Tora, a most futó Kenshin , de hamarosan érkeznek a témában még az új Yaiba is amit személy szerint nagyon várok , vagy az új Hero Wataru sorozat. Ezeknek a sorozatoknak a halmaza a legnagyobb, de olyanok is vannak amik mindkettőbe beleférnek, mint az említett Sailor Moon Crystal is. És ebbe a kategóriába tartozik mai alanyunk is, ami nem más mint az igencsak közkedvelt, és a rajongók által már tűkön űlve várt Ranma 1/2 2024-es remake-e. Lássuk is, hogy hogyan sikerült.
A Ranma 1/2 először manga formában jelent meg amit a legendás Takahashi Rumiko, az Urusei Yatsura és az Inuyasha mangakája írt és rajzolt 1987-től 1996-ig, és ami összesen 38 kötet és 407 fejezet hosszú és a Shounen Sunday magazinban jelent meg. Az első anime sorozatot a Studio Deen készítette, akik egyébként már az Urusei Yatsurán is együtt dolgoztak a Pierott stúdióval és ami összesen 161 részt és több OVA epizódot élt meg. A remake-re pedig egészen tavalyig kellett várni amit már a MAPPA stúdió készített Uda Kounosuke rendezésében. Műfajilag egy romantikus-harcművészeti komédiáról van szó ecchi elemekkel.
A történet maga rendkívül összetett, így próbálok nem spoileresen beszélni róla, bár nem hiszem, hogy volna olyan animés aki ne hallott volna erről az animéről ilyen vagy olyan formában. Szóval a történet szerint van a Tendo és a Saotome család akik egy szép napon kitalálják, hogy a gyerekeiket összeházasítják egymással, persze nem egészen miattuk. A Tendou családfő ugyanis, fiúgyermek híjján a leendő vejére szánja hagyni a dojóját, a Saotome családfő, nevezetesen Genma pedig nem más mint az ő régi tanulótársa és barátja. Azonban mikor az utóbbiak megérkeznek, emberek helyett egy óriáspandát és egy harcias lányt kapnak a nyakukba, akikről persze később , hogy valójában ő maga Saotome Genma és a fia, a címszereplő Ranma, és azért néznek ki úgy ahogy, mert mikor Kínában jártak edzeni mind a ketten beleestek egy-egy úgynevezett elátkozott forrásba. Az átok következtében pedig ha hideg víz éri őket akkor apuci pandává, míg Ranma lánnyá változik.
Az eljegyzésnek azonban ezt sem szab gátat. Össze is társítják Ranmát a legfiatalabb Tenduo lánnyal, Akanéval, aki azonban maga is nehéz eset, ugyanis egy igencsak fiús és harcias lányról van szó, és aki nem mellesleg ki nem állhatja a fiúkat, de Ranma számára sem túl szimpatikus sem a helyzet, sem Akane, de más választási lehetőség híjján a két férfi beköltözik a Tendo családhoz és innentől kezdve egyik bonyodalom és félreértés követi a másikat, nem is beszélve a folyamatosan felbukkanó újabb és újabb love interestekről mindkét fél oldaláról, ugyanis mind kiderül Akanéba a a suli fél fiúgárdája bele van zúgva, Ranmát pedig az apja pedig már fűnek-fának odaígérte.
A történet tehát maradt a régiben, ezúttal viszont egy mangahű feldolgozásról van szó, és ezt itt kéretik szó szerint érteni. A MAPPA ugyanis szinte kockáról-kockára adaptálta a mangát , úgy megvalósítva azt ahogyan a forrásanyagban is látható, a cselekmény is ennek megfelelően halad előre. Lehet ez sokak számára szolgainak meg gépiesnek tűnhet, de engem egyáltalán nem zavart, bár így sokkal kiszámíthatóbb lett a cselekmény azok számára akik olvasták a mangát, mivel ugye az eredeti anime azért elég sok fillert tartalmazott, de azt hozzá kell tenni,hogy a jobbik fajtából. Innen is látszik, hogy akárcsak az eredeti Urusei Yatsura esetében, a Deen annak idején ezt is elég szabadosan kezelte, a MAPPA itt viszont kiszolgáló üzemmódba kapcsolt és valószínüleg feltett szándéka volt a vezetőségnek, hogy nem csak az oldschool fanoknak csinálják ezt,hanem megismertetik ezt az animét a mai divatanimésekkel is , akiknek a visszajelzései viszont meglehetősen vegyesek voltak, sőt voltak olyanok is akik egyáltalán nem értették vagy nem tudtak mit kezdeni az egésszel, ugyanis a különböző fórumokon parázs viták zajlottak olyan kérdésekről az anime kapcsán amiket aztán magának Rumikónak kellett megmagyaráznia ( vagyis inkább lenyomni a torkukon, mert ezeknek aztán mindent meg kell magyarázni). Ezalapján pedig nyugodt szívvel ki lehet jelenteni, hogy ez a sorozat a tökéletes tesztelés arra, hogy ki az aki tényleg érdeklődik az animék világa iránt, és kik azok akik csak divatból nézik őket, de a Narutón, Bleach-en és az Attack on Titanen kívül még nem néztek mást.
A másik dolog ami nagyon megpecsételi az animét az az epizódszám. Ez az évad csak 12 rész hosszú, és habár már be van jelentve a 2.évad, de ez azt eredményezi, hogy azok akik nincsenek tisztában az alapanyaggal a legtöbb karakternél vagy eseménynél is csak húzni fogják a szemöldöküket, hogy mégis mi a franc folyik itt? Ez különösen egy bizonyos karakternél a legkiemelkedőbb hátrány, de arról később.
A történetről és a cselekményről sokkal többet nem lehet elmondani, szóval térjünk át a technikai részletekre. A stúdió a látvánnyal kétségkívül ismét jó munkát végzett, bár azért van egy-két elég belerondító dolog is. Az a legkisebb dolog, hogy a lány Ranma haja nem vörös, hanem rózsaszín, ezen még túl lehet tenni magát a nézőnek. Azon viszont már nem, hogy a speciális effektusok, és itt nem a CGI-ra gondolok, mert az itt látszólag nem nagyon volt, hanem a kézzel rajzolt effektekre, amik már sokszor Zack Snyder-i, vagy teszem azt Spiderverse szintet ütnek meg. Mármint, nem nagyon értem, hogy miért kellett néhol úgy megrajzolni a harcjeleneteket, hogy azok minél epicebbnek tűnjenek? Néhol ezek a hatások kifejezetten kellemetlenek és gagyi összhatást keltettek. Ahol viszont nem voltak, azok sokkal jobban és letisztultabban néztek ki.
A karakterdizájnnal különösebb probléma nincsen, jól hozták a karakterek kinézetét, és a háttérdizájn is szépen van kidolgozva. A hangulata remek, jól hozza az eredeti őrült, de egyben szórakoztató mivoltát , ezáltal pedig a humor is működik, még a tsundere poénok is amiktől azért sokan képesek herótot kapni, de a slapstick / helyzeti és sztituációs poénok is jól működnek. Viszont itt kell megemlíteni a sorozat másik fekete bárányát, vagyis az ecchi jeleneteket. Ezekből eléggé visszavettek, bár engem különösebben nem zavart, de megértem, hogy miért akadtak ki ezen az oldschool fanok. Ezek a poénok az eredetinek a szerves részét képezték és ezekből is anno kihoztak nem egy jó poént. Szóval ez a része a sorozatnak eléggé kettős. Van akit nem zavar, van akit igen, de azt is megfigyeltem, hogy vannak akik ezt hozzák fel a sorozat legnagyobb hibájának is. Hát nem tudom, de aki csak a meztelenkedés miatt akar megnézni valamit az nézzen hentai-t vagy durvább ecchi-ket.
Nézzük a karaktergárdát. Nos, mivel egy Takahashi Rumiko műről beszélünk, így rengeteg karaktert vonultat fel az anime, tele szerelmi három vagy éppen sokszögekkel amik mára a mangakahölgy egyik védjegyévé váltak, tehát részletesebben csak a fontosabb szereplőkről beszélnék.
Kezdésnek itt is van a főszereplő, Saotome Ranma aki maga egy nagyon jópofa karakter, de megvannak azért az idegesítő pillanatai és jellemvonásai, sőt, ha azt vesszük egy előtanulménya is lehetett Inuyashának. Alapvetően egy rendes srác aki nem fél kiállni senki ellen, kiváló harcművész , ugyanakkor képes eléggé paraszt és öntelt módon viselkedni, és azért a lányokról sincs túl jó véleménye, a tény pedig, hogy lánnyá túd változni eléggé rányomja erre az oldalára a béllyegét. Viszont ami nagyon hiányzott itt belőle, és itt az eredetinek adok egy piros pontot, hogy ott a lány Ranma sokszor viselkedett másképpen mint a fiú változata amiből szintén nem egy jó poént vagy cselekményt hoztak ki, itt viszont kvázi nincs nagy különbség kettejük között.
Aztán ott van ugye Akane, avagy az itteni tsundere karakter, bár szerencsére nála megvan magyarázva, hogy miért viselkedik úgy ahogy. Alapjáraton ő is azért egy szerethető, rendes karakter, de elég hamar képes felhúzni magát, főleg ha Ranmáról van szó. Ő maga sem fél kiállni bárki ellen, és bár fiús karakter, de megvan a nőies oldala is. Egy jól árnyalt szereplő.
A kettejük családja sem semmi. Saotome Genma legalább akkora paraszt és suttyó mint a fia, de legalább ő is a vicces módon, de emellett egy önző rohadék is aki, bár szereti és törődik a fiával,de mindig a saját érdekeit nézo előbb mint másokét. A Tendou apuka,Soun pedig, bár tökéletes dilf karakter, de szinte semmi érdemlegeset nem csinál. Aztán ott vannak Akane nővérei is, a pénzimádó Nabiki, és a háztartást vezető legidősebb lány, Kasumi akik jópofák, de látszik rajtuk, hogy csak töltelék karakterek.
A mellékszereplő gárda is azért odatesz. Ott vannak mindjárt a kőgazdag Kunou testvérek, a mindig komoly, mindent tökéletesen csinálni akaró és fenhéjjázó modorú Tatewaki és húga, a szintúgy fenhéjjázó, de harcias tornászlány Kodachi akikről általánosságban elmondható, hogy mindkettejüknek elmentek otthonról fejben, de piszok szórakoztató nézni minden egyes jelenetüket, főleg azért is mert eléggé oddly satisfaied pillanatok azok amikor Tatewakit a földbe döngölik.
Persze a két legikonikusabb mellékszereplő mellett sem lehet elmenni. Ott van ugyebár Ryoga, Ranma frenemy-je, aki viszont egy eléggé idegesítő egy karakter, amit főleg a saját idiótaságát eltakarni akaró beszédstílusának és attitűdjének köszönhető. Bár emellett ő a comic relief karakter is aki megállás nélkül csak megszívja, akármit is csinál vagy akármerre is megy, ugyanis az eltévedés művészetét még Zoro-nál is magasabb szinten műveli.
A másik pedig nem más mint a rajonk nagy kedvence, a kínai amazon hercegnő és az itteni waifu karakter, Shampoo akinek jelleme szintúgy olyan mint Akanéé. Egyszerre tud nagyon aranyos lenni, de ha harcra kerül a sor akkor nem riad vissza semmitől, de attól sem riad vissza, hogy furcsábbnál furcsább ősi kínai és amazon technikákat és eszközöket vessen be a fiú Ranma megszerzéséért vagy az ellenségei kiiktatásáért. Egy igazi kis vadóc lány aki talán a legnagyobb jellemfejlődésen megy keresztül a történet során és minden különcsége ellenére egy nagyon szimpatikus és kedvelhető karakter, de pont a kevés epizódszám miatt ő az aki nem kapja meg azt a mennyiségű műsoridőt ami kellene ahhoz, hogy a néző jobban megismerje őt és elinduljon a jellemfejlődése.
És akkor ejtsünk pár szót Azusáról és Mikadóról, azaz a aktuális úgymond " legyőzendő ellenfél" karakterekről akik ugyan kitöltik a szerepüket amit kell, de míg a srác annyira nem vészes, addig Azusa olyan rohadt irritáló egy karakter, hogy minden megszólalását és mozdulását rossz nézni.
Meg persze ott van Toufuu is, de ő aligha szerepel 10-15 percet a 12 rész alatt.
Amit feltétlenül meg kell említeni, az a szinkron. Akiket ugyanis tudtak, azokat sikerült visszahívni az eredeti gárdából. Yamaguchi Kappei, Hayashibara Megumi és Hidaka Noriko még mindig nagyon élvezik, hogy megszólaltathatják ezeket a karaktereket, Yamedara Koichi is nagyon éli Ryogát, akárcsak Sakuma Rei Shampoo szerepét, de ugyanúgy itt van Takayama Minami és Kikoku Inoue mint Nabiki és Kasumi. Az új hangok sem okoznak csalódást, különösen kiemelendő Ayane Sakura mint Kodachi.
Végül már csak a zenék vannak hátra. Maga az OST nem rossz,de eléggé feltűnő, hogy Kaoru Wada renegeteg tételt újrahasznált az Inuyashából. Az ending zene nem rossz, de az opening zene kiváló, és annál sikerült az eredeti első openingjére jellemző kissé kínaibb dallamot is újrakreálni. Maga a dal pedig nagyon fülbemászó lett.
Részemről ez volna 2024-es Ranma 1/2. Mint remake nagyon is jól működik, még ha akad benne egy-két hatásvadász beleerőltetés is a készítők részéről. Ugyanakkor nem tudom azt mondani, hogy jobb vagy rosszabb mint az eredeti sorozat, mert ez a 12 rész egyáltalán nem elég arra, hogy bármelyiket is ki biztosan ki lehessen jelenteni. Látszik,hogy ez csak a felvezetés, hiszen a mangának is csak az első pár fejezetét dolgozták fel itt, de azért remélemm, hogy a 2.évad már hosszabb lesz, mert ha csak 12-13 részes évadokban gondolkodnak akkor annak nem biztos, hogy jó vége lesz. Azt viszont ki merem jelenteni, hogy ha önmagában nézzük akkor igenis egy szórakoztató sorozat, bátran tudom ajánlani,de nem árt a megtekintése előtt kicsit tájékozódni az eredeti animéről vagy a mangáról.
Ranma 1/2 (2024)
- Idő: 2024
- Stúdió: MAPPA
- Rendező: Uda Kounosuke
- Műfaj: Akció, Harcművészeti, Ecchi,
- Opening: Iinazukkyun by ano
- Ending: Ante Nante by Riria
- Hossz: 12 rész
Ami Tetszett:
- Mangahűbb feldolgozás
- Mint remake teljesen jól működik
- Képes hozni az eredeti mű hangulatát
- Látványilag nagyon is rendben van
- Jók a harcjelenetek
- A szereplőgárda kellően kattant, de szerethető
- Zenék
- Operning és Ending
Ami nem tetszett:
- Kevés epizódszám
- Hatásvadász, de gagyi effektek
- Azusa
- Egyes karakterek nagyon megsínylik a kevés epizódszámot
- A divatanimések számára eléggé érthetetlen lehet minden amit benne látnak
Értékelés:
- Százalékban: 85% - Jó
- Pontban: 8/10
Nos, ennyi voltam mára, a legközelebbi alany esetében is maradunk a komédia vonalon, addig is Sziasztok!
Szerző: xx18Rolandxx
Szólj hozzá!
Címkék: kritika anime ranma 1/2 xx18rolandxx irasos anime kritika xx18rolandxx
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek