Hónap Témája (2. rész.): Valósághű animék.
2025.05.19. 21:17
Sziasztok! Akkor most jöjjön a dolgok másik fele. Viszont ez miről szól? Jó kérdés, de a válasz még jobb. Noha a megkérdezettek által megcsinált toplista hellyel közzel várható és meglepő darabokkal volt megtömve, azért bizony lapul itt hármunk fejében számtalan olyan valósághű anime, amit ha eddig nem próbáltál ki, akkor szívből ajánljuk neked. A szabályok változatlanok maradtak, de vegyük át még egyszer. Nincs fantasy, sci-fi, múltbeli idővonalnál hiteles legyen az egész. Viszont zsáner és célközönség teljesen mindegy. Momentán annyit még hozzáadtunk, hogy a rajongók által helyezést kapottak nem szerepelhetnek itt. Ezzel a lendülettel vágjunk is bele!
Akkor Roland kezdi.
10: Rurouni Kenshin
Bevallom, hogy én az eredetit nem láttam, csak a remake animét nézem, de már az is bőven a kiemelkedő kategóriába tartozik. Számomra a szamurájok mindig is érdekesebbek voltak a nindzsáknál ( amik szerintem mára túl is lettek használva btw), a Kenshin pedig kielégíti a téma iránti érdeklődésemet. Ugyan vannak benne kisebb túlzások, főleg a karakterek terén, de amúgy teljesen realisztikusan mutatja be egy ronin életét, mindezt pedig korhű környezetben teszi, a Lidenfilms gyönyörű látványával megspékelve, ami ebből fakadóan remek harcjelenetekkel van tele. A karakterek érdekesek, rétegeltek, és habár van köztük 1-2 irritálóbb vagy feleslegesebb szereplő is, de azok sem annyira vészesek. A zenék pedig fülkényeztetőek.
9: Sora yori moo toi Basho
Itt egy kicsit kilóg a lóláb, hiszen azért az, hogy egy csapat iskolás lány elhatározza, hogy mindenképpen eljut az Antarktiszra, na azt azért nem lehet hétköznapi ténykedés. Ugyanakkor mégis besorolom a listába, ugyanis az anime inkább arról, hogyan érheti el az álmait, ha kitartóan küzd az elérésükért. Mindezt pedig a Madhouse stúdió tálalja a tőlük megszokott kiváló látványvilággal. A szereplőgárda szimpatikus, a zenék pedig ugyan jók, de semmi extra.
8: Skip to Loafer
Na ez az az anime, amit mindenki át tud érezni. Ugyanis remekül mutatja be azt az élethelyzetet amit akkor kell az embernek átélni ha vidékiként felkerül a nagyvárosi forgatagba és először kell olyan dolgokkal megküzdenie mint a metrózás, de az olyan számára új élményeket is hitelesen mutatja be mint például amikor először iszik egy fullos Starbucks kávét, vagynéz meg IMAX-ben egy filmet. Emellett az új környezetbe való beilleszkedést is jól mutatja be egy olyasvalaki szemszögéből , aki a saját közösségén kívül nem sok emberrel találkozott még. Komolyan vett, de mégis könnyed anime, amit bármikor érdemes lehet újranézni.
7: School Rumble.
Az abszolút romantikus-sulis anime amiben nincs olyan rész amin ne lehetne legalább egyszer hangosan felnevetni. Tele van vicces helyzetekkel, életszerű alaphelyzetekkel, meg ugye szerelmi sokszögekkel, (bár azt mind a mai napig nem értem, hogy Tenma mi az istent eszik egy olyan srácon mint Ouji) amik a humor nagyrészéért felelnek. A másik feléért pedig maguk a karakterek, akik amennyire lököttek, olyannira szerethetőek és szimpatikusak is, még ha elég sztereotíp gárdát is vonultat fel az anime, de bizton állíthatom, hogy ez senkit nem fog zavarni. Harima Kenji pedig az egyik legjobban megírt vajszívű rosszfiú karakter amit eddig animékben láttam (simán elmehetne a Wind Breaker-be is). A látvány mind a mai napi megállja a helyét, akárcsak a zenék. Nem is kérdéses, hogy ez egy "must see" anime.
6: Love Hina
Erről szerintem nem kell sokat mondanom, hiszen mi is elég sokszor foglalkoztuk vele. A szerelmi-ecchi animék egyik alapkövének számít, így pedig van akinek bejön, van akinek nem, de nem lehet elmenni mellette, mert mondjuk a Kugimiye Rie tsundere animékkel ellentétben, ez még viszonylag jól adagolja a műfajra jellemző tsundere poénokat, de sok jó poén is jut rájuk, így azért a balansz megvan. A szereplők is inkább az elmennek kategóriába esnek, mert azért vannak köztük elég irritálóak is, mégis elég reálisan mutatja be a szereplők élethelyzetét. Persze tehettem volna ide a Mansion Ikkokut is, ami kvázi ugyanerről szól, csak azt nem láttam végig. Egy szórakoztató sorozat, amit azért érdemes egyszer megnézni, még ha nem is fog a végén abszolút bejönni annak aki látja.
5: Hello! Sandybell!
Na ez az anime amit biztos sokan nem ismernek, legnagyobb bánatukra. A Sandybell ugyanabba a kategóriába sorolható mint a Candy, Candy, vagy teszem azt az eredeti Anne Shirley anime, de ugyanúgy belefér az olyanok közé is mint a Hosszúlábú apu, vagy a 80-as évek nyugatiasabb animéi, tehát a Három Testőr vagy a Kisasszonyok animék közé. Műfajilag shoujo, slice-of-life történet, amiben a főszereplő lány, Sandybell felnövését és kalandokkal teli utazását követheti nyomon a néző, miközben persze a romantika, az áskálódás és a barátság is bemutatásra kerül. Egy igazi komfort anime, a mai napig is szép látványvilággal, életszerű karakterekkel, és nem mellesleg Mitsuko Horie remek és fülbemászó opening dalával.
4: Gin no Saji.
Ezt is a Skip to Loafer-hez tudnám hasonlítani, hiszen a főszereplő itt is egy számára idegen környezetbe kerül, ám a nagyváros helyett egy mezőgazdasági iskolába kerül, ahol bizony olyan dolgokat kell megtanulnia mint az állatok gondozása, etetése ( és néha leölése), termények gondozása, betakarítása és árusítása és még hasonló dolgok amik őt egyáltalán nem érdeklik, de mindenki mást rajta kívül igen. Mindez pedig a Fullmetal Alchemist mangakájától, aki azért jártas a témában. Kellemes anime, ami remekül bemutatja a gazdaságok működését, nagyon hangulatos és csak úgy nézeti magát, de emellett ugyanúgy szól a beilleszkedésről és a barátságok kialakulásáról, mindezt pedig szintén kellően zakkant, de szimpatikus karaktergárdával teszi. Látványilag is a helyén van, akárcsak zeneileg.
3: The Fable
Jó, oké, lehet azzal jönni, hogy mennyire lehet reális egy yakuzás-bérgyilkosos anime, de amit a sorozat felmutat, az szerintem a bőven kielégítő kategóriába tartozik. Hiszen valljuk be, hogy amit mutat, az bőven elképzelhető a valóságban, emellett bőven mutat be olyan dolgokat amik azért mindennaposak egy olyan világban amiben a sorozat játszódik. Mindezt pedig lassú, de mégis izgalmas tempóban meséli el, kellően érdekes és árnyalt szereplőkkel és remek harcjelenetekkel. A látványon ugyan látszik, hogy nem lehetett nagy a költségvetés, ennek ellenére mégis kihozták belőle amit csak lehetett, a zenék pedig nagyon illeszkednek a sorozat hangulatához. Elég rétegcucc, de érdemes neki egy esélyt adni.
2: Danshi Koukousei no Nichijou
Igazából egy hótegyszerű iskolás slice of life anime, ami 3 jóbarátnak és azoknak a környezetének a mindennapjait mutatja be ( nem, nem úgy hívják őket, hogy Ed , Edd és Eddy), amiben helyet kap a baráti összetartás, a sulis szerelmek és a szabadidős foglalkozások. Nagyon humoros, kellően nézeti magát és mindenki megtalálhatja benne a számára kedvenc karaktert. Mindezt pedig a Sunrise stúdió prezentálja elfogadható látványvilággal, bár a zenék közül egyik sem maradt meg bennem.
1: Giant Killing
Hogy miért ezt tettem az első helyre? Nos azért mert bár rühellem a focit, és mindent ami hozzá köthető, ez az anime azonban mégis valamivel többet adott. Ez ugyanis nem elsősorban a fociról szól, hanem a csapatok és azoknak a tulajdonosaik közti rivalizálásról, a klubok és a csapatok felépítéséről, a játék stratégiai oldaláról, és nem utolsó sorban a szurkolókról is, akiknek a nem egyszer vállalhatatlan viselkedését is jól bemutatja az anime. A focival foglalkozó részek is igazából érdekesek, a karakterek teljesen rendben vannak, bár 1-2 irritálóbb fazon itt is akad, de az biztos, hogy ezt az egészet olyan valóságosan mutatja be amennyire csak lehet. Technikai oldalról is a teljesen oké szintet hozza.
Nos, ez lenne az én listám, most jöhet Mangié, addig is, Sziasztok!
Mangi:
Anno felvetettem Ragnanak eme ötletet, hogy keríteni kéne olyan animéket, amik valóban valósághűek és hálás vagyok neki, amiért megvalósította eme projectet.
Én nem rangsorolom, csak felsorolom azt a 10 valósághű animét, amit kedvelek.
1.Kakushigoto (2020)
Egy aranyos anime egy lányról és apjáról, félreértett szituációkkal és humorral megfűszerezve. Szórakoztató, bár kicsit melankolikus a happy ending ellenére.
2.Usagi Drop (2011)
Egy anime, mely az örökbefogadásról és a gyermeknevelésről szól. Mindehez kellemes látvány és zene társul. Mai napig emlékezetes a számomra, még annak ellenére is, hogy a modern közösség eléggé fel van rá szisszenve a manga befejezésére.
3.Yawara! (1989)
Naoki Urasawa sport mangájából készült anime, mely egy lány kalandjait követi, ahogyan nagyapja felkészíti a következő nyári olimpiára, hogy Judo bajnok lehessen. Ez is eléggé meggyőző, hiszen a mostani harcművészetes animéket rendesen túltolják effektekkel.
4.Yubisaki To Renren (2024)
Egy hiánypótló anime, mely egy siket-néma lány, Yuki Itose életéről szól. Kezdeti elszigetelt érzése hamar átfordul szerelembe, mikor megismerkedik Itsuomi Nagival. Nagyon aranyos anime, ami a szerelem mellett a humort és a drámát sem löki el maga elől. Aki mangapárti, annak szerencséje is van, mert a Gabo kiadó piacra dobta az első kötetet, ráadásul magyarul.
5.Gakuen Babysitters (2018)
Újabb modern slice of life, ám immáron a gyereknevelésről, testvéri szeretetről, gyász feldolgozásról és az új élet kezdéséről. Ez az iskolapéldája annak, amikor egy széria nemcsak a gyerekek cukiságával akarja eladni magát.
6.Dog Signal (2023).
Egy anime a kutyákról és a neveltetésükről. Furcsa koncepció? Igen. Működik? Igen. Itt ugyanis nemcsak a négylábúak, de a gazdik életét is bemutatja. Mindehez olyan látvány társul, aminél józan ember nem hinné el, hogy ez első stúdiós alkotás. Pedig ez a Fugaku első darabja. Bravo.
7.Bokura Wa Minna Kawai-sou (2014)
Egyik kedvenc romantikus animén nagyon szerethető karakterekkel. Mai napig nem kapott folytatást, pedig megérdemelné.
8.Ani X Para Anata No Hero Wa Dare Desu Ka (2017)
Anime para-olimpikonokról és az adott játékok bemutatásáról. Mindezt úgy teszi, hogy nem rágja a szánkba a dolgokat, csak hagy mindent a maga medrében folyni. Emiatt is ingatom a fejem, mikor a milliomodik isekai és fantasy szutykot hajitják koncként az ember elé. Azt azért margóra megjegyzem, hogy nem vagyok ellene ezen műfajoknak, de mikor a 75%-ról messziről látod, hogy nem lesz benne köszönet… már értitek a bajomat.
9.Bartender (2006)
Egy „story-of-the-week” anime koktélokkal megdúsítva. Mai napig kedvenc, főleg a hangulata miatt. Akik el akarnak gondolkozni a bartender szakmán, azoknak instant nézzék meg. Ha más nem, akkor a tavaly kiadott Kami no Glass-t, amibe valamennyi progressziót raktak.
10.Monster (2004)
Naoki Urasawa arc poeticája! A valaha készült egyik, ha nem a legjobb anime és nemcsak a krimi műfajában. Bár a 70+ epizód szám kicsit ijesztő lehet a mai anime rajongóknak, csak veszíteni lehet, ha nem nézitek meg.
És akkor én zárom a sort.
10. Yoru wa Neko to Issho (Nights with a Cat).
Ez az anime, amiből soha az életben nem lesz kritika, még akkor sem, ha már a harmadik évadot tapossa. Alkotója, Kyuru-Z saját tapasztalatiból merített, mikor a lakásába beköltöző nővére egy macskát is hozott magával. Innentől olyan viselkedéseknek lehet szemtanúja, amire nem igazán talál épeszű magyarázatot…legalábbis elsőre. Ugyanis, aki macskás, az rögtön felismeri, hogy pl. miért bújik dobozokba kedvence. Ezek az egyperces epizódok jópofák és aranyosak, de ez egyben a kritika hiányának az oka az egyszerűsége mellett.
9.School Days.
Oké, hogy az egész teljesen félrement. Mivel ez drámának készült, de ehelyett sikerült a legtanulságosabb animét megcsinálniuk. Ugyanis remekül megmutatja a férfiaknak azt, hogy a faszukat tartsák a gatyájukban, nem pedig bele kell mártani az összes punciba (főleg nem azzal gondolkozni.). A nőknek meg azt, ha egy pasi hatszor megcsalta, akkor a hetedik alkalommal is meg fogja tenni és játszani fogja a mártírt. Erre az élet rengeteg példát hozott fel, ami még az utolsó rész premierjére is rásütötte a bélyegét. Miért? Nos, egy héttel el kellett halasztani, mert a premier időpontban történt egy szerelmi háromszög miatti gyilkosság és a körülmények megfeleltek az animében látottakkal.
8.Chi. Chikyuu no Undou ni Tsuite.
A lista legfrissebb darabja, ami 100% igazi történelmi dráma. Már eleve a helyszín, a 15. századi Lengyelország, aminél már felkaptam a fejem, ám nem itt álltak meg a meglepetések. Lévén ez a tudomány nehézkes haladását mutatja meg, ahol a katolikus keresztény szeretet nevében bárkit megkínoztak vagy kivégeztek, akik szembementek „Isten tanaival.”. Igazi kemény lelki hullámvasút ez, ahol senki sem fekete vagy fehér. És a dráma részt tessék komolyan venni, ugyanis itt még egy elejtett félmondatnak is hatalmas súlya van. Igazi réteganime, elvégre ez nem az akciódús fajtából van, de ez csak a divataniméseket érintheti rosszul. Viszont nálam ez toplistás anime lesz, az biztos.
7. Gaikotsu Shotenin Honda-san/Skull-face Bookseller Honda-san
Az anime, ami remekül mutatja be egy könyvárusító bolt mindennapjait. Noha a borítókép fantasyról árulkodik, már az első részben le van tisztázva, hogy ez a személyazonosságot védelmére szolgál. Az egész remekül mutatja be a japán könyvesbolti eladók mindennapi életét, ahol a továbbképzés abszurditása, a lassú felfogású vagy éppen kötözködő vásárló kezelése mind benne van a pakliban. Aki meg pont ugyanebben a munkakörben mozog, az biztos felismeri az ott látottak valóság tartalmát. Én nagyon élveztem az elejétől a végig, ami nem is olyan hosszú.
6.Yuzuki-san Chi no Yonkyoudai./The Yuzuki Family's Four Sons.
Az anime a családról, hirtelen jött felelősségvállalásról és a mindennapi életről. Tökéletesen mutatja be a Yuzuki és a Kirishima család mindennapi megpróbáltatásait, ami egyszerre stresszes, örömteli vagy éppen szomorú. Ezt a 12 rész zseniálisan vezeti végig úgy, hogy a néző is teljesen átérezheti. És hogy mennyire valóságos? Nos, készült ebből egy 36 részes sorozat és semmit nem vesztett a hangulatából.
5.Jijou wo Shiranai Tenkousei ga Guigui Kuru. (My Clueless First Friend.)
Már most leszögezem, hogy ez az egyik legalulértékeltebb anime, mivel egy időben jött ki a Buko no Kokoro no Yabaial és a Skip to Loaferrel, ráadásul nem kapott akkora hírverést. Pedig imádom és immáron a nyolcadik omnibus kötetet is magaménak tudhatom. Mi is ez? Képzeljétek el a Kimi no Todokét, csak általános iskolásokkal. A karakterek aranyosak, Takada dumái zseniálisak, a hangulat pedig visszarepít a gyerekkorba. Ami a legszebb, hogy a főhőseink közti szerelmi szál ezerszer hitelesebb, mint a romkomok jelentős hányadában. Ez azért nagy szó, tekintve, hogy ez teljesen másodlagos… legalábbis a 13 rész alatt. Inkább Nishimura életébe beálló változásások elejét mutatja be.
4.High Score Girl.
Első látszatra átlagos romkom, tipikus szerelmi háromszöggel, fordulatokkal és szimpatikus, fejlődő főszereplőkkel. Ám miért van ilyen magasan? Azonfelül, hogy vevő vagyok a témára, ez egy szerelmeslevél a 90.-es évek videójátékai felé, amik rendesen megdobogtatják a nosztalgiafaktoromat. Capcom, SNK, Playstation, Namco, Street Fighter stb. Nagyon kevés anime gurít ehhez hasonlóval, tehát már emelem kalapom arra, hogy ezt sikerrel hozta ki. A látvány kivételével minden csillagos ötös lenne, de a második évad elkövette azt a hibát, hogy nagyon kevés résszel akarták lezárni. Emiatt kapkod, amit a második felében a katarzis garantált, de inkább adtak volna neki több teret.
3.Perfect Blue.
Satoshi Kon zseniális műve remekül mutatja be Mima Kirioge mentális széthullását, miután eldönti, hogy otthagyja az idol karrierjét és színészetbe kezd. Ahogyan egyre több stressz éri, úgy jönnek elő a bipoláris személyiségzavarok, hallucinációk és lassan már a néző sem tudja elsőre eldönteni a főhősnővel együtt mi a valóság és mi az, ami nem. Emiatt gondolhatja az egyszeri néző, hogy semmi keresnivalója nincs a listán, de ha figyelmesen megnézi, akkor minden a helyére kerül. Nemhiába mai napig klasszikus, amit egyszer minden rajongónak látnia kell, aki nemcsak divatból veszi fel az animéket.
2. Attack No.1./Mila a Szupersztár.
Tisztán emlékszek, hogy ezt a Retek Klubbon adták és akármennyire meglepő volt, de fiú létemre még élveztem is. Újranézve nagyon reálisan mutatja be Kozue fejlődését, aki lelkes röplabda játékosból elismert és becsült legyen. Viszont ahhoz képest, hogy tinédzser lányoknak készült, nem fogja vissza magát. Megmutatja az edzés kegyetlen és rideg keménységét, ahogyan a túl magas elvárásoknak való megfelelést, irigységet vagy éppen az önbizalmi problémákat. Már most hallom messziről, hogy „A Kaleido Star ennél sokkal jobb.”. Persze az is zseniális, de egyetlen probléma van vele: Fantasy elem van benne! Sajnos a Bolond karaktere fontos szerepet kap (csak a kiválasztott látja.). Viszont a szemembe egyik sem jobb a másiknál. Csak az utóbbi rövidebb.
1. Barefoot Gen 1-2.
Noha annak örülök, hogy páran ismerik, azért kaphatna több figyelmet. Ez ugyanis a lehető legéletszerűbb 2. világháborúban játszódó dráma anime. Ugyanis ez az alapjául szolgáló manga alkotójának, Keiji Nakazawa életének bemutatása, aki túlélte a Hirosimai Atombombázást és annak hatásait. Kiválóan mutatja be a tragédia előtti elétet, az atombomba hatását a lakosokra és az utána való talpra állást. És nem hagy ki egyetlen részletet sem, ugyanis az végzetes napon a bomba hatását gátlástalanul mutatja meg és emberek… szerintem soha az életben nem fogok olyan jelentet látni egyetlen másik animében sem. Ám nem itt áll meg a tudomány, ugyanis remekül mutatja be a japán emberek mentalitását. Erre remek példa az első filmben az, mikor az emberek sírnak azon bejelentéstől, hogy Hirohito császár elismerte hazájának vereségét. A második filmben meg ott van Masa esete, aki csak megsebesült a bombázásban. Őt szörnyszülöttnek nézik és Gen miatt látja ismét az élet pozitív oldalát és tanul meg újra bízni. És hogy tudnám bárkinek javasolni? A válaszom az, hogy mindenféle hezitálás nélkül! Mestermű a javából, még akkoris, ha ezt soha többet nem fogom megnézni.
Ez bizony elég hosszú hónap témája volt, de nagyon meg vagyok elégedve vele. Köszönöm szépen, aki elolvasta mindkét bejegyzést. Viszont kijelenthetjük, hogy a valósághű animék témáját ezzel rendesen kitárgyaltuk. Sziasztok!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek