Hónap Témája (1.rész.): Valósághű animék.
2025.05.11. 17:00
Sziasztok! Január óta folyamatosan felmerülő téma lett nálam a valósághű animék. Ugyanis, számomra igazi felüdülést jelentenek abban a korban, ahol a milliomodik „Megpusztultam és egy másik világban ébredtem” -féle klisét nyomatják. Vagy a újabb sablonos, ezerszer lerágott csonttal egyenértékű alapfelálással gurító fantasy művet erőltetik le a torkunkon. Előrebocsájtom, hogy sem az isekai műfajjal, sem pedig a fantasyval nincsen bajom, de egy idő után már nem tudom ugyanazzal a lelkesedéssel fogadni, mint mondjuk zsenge korszakomban. Viszont, saját magam lepődtem meg, mikor alaposan belegondoltam, mennyi valósághoz közel álló animét ismerek fel, láttam vagy imádok. Emiatt viaskodtam a gondolattal, hogy vajon hazánk anime rajongói mennyit ismernek fel. Ezért a tavaszi Mondoconom jelentős részét áldoztam fel, hogy önként jelentkezőket keressek ehhez a kutatómunkához. Nem volt sétagalopp, ám végére nem bántam meg, mivel 46 ember örömmel asszisztált hozzá. Ezúton hálás köszönetemet fejezem ki feléjük, köztük annak a két MODOCON STAFF-nak is egyaránt, akik erre áldozták rá az amúgy is szűkös idejüket. Ám miről is szól pontosan ez az igencsak hosszúra nyúló lista? Nos, egy tízes toplista a hazánkban legjobban ismert valósághoz közel álló animékhez, a teljes lista (amiből nyugodtan csemegézhettek, hiszen 119 darab lesz benne.) és személyesen pár darab ajánlás tőlem is. Továbbá, mivel ez a téma két kollégámat is érdekli és hajlandóak segiteni benne, ezért nekik is köszönöm az asszisztálást. Lássunk is hozzá, mert bizony hosszú lesz!
Ám mielőtt bármibe is belekezdek, essünk túl a kötelező kötözködésen, miszerint „Az ember nem azért néz animét, hogy ott is a valóságot keresse.” Jogos, de a valósághűség nem feltétlenül a 100%-ot képviseli. Ezek közül igencsak sok az, ami más perspektívába enged betekintést (vagy csak szimplán szórakoztat.). Erre példa a múltbeli darabok, hiszen személyesen soha nem voltunk ott, hogy átérezzük az adott világ atmoszféráját, rendszerét. De a legjobb példa a romantikus komédia műfaja, hiszen ott képesek vagyunk elszakadni a valóságtól a leginkább. Mivel azok a legtöbbször túlságosan is tökéletesnek tűnnek, vagy éppen ha tökösebb, akkor elég kemény drámákat vonultat fel, amit kifejezetten lehet élvezni. De az olyan művek, mint a Yuzuki-san chi no Yonkyoudai is remek példa, hiszen a nézői 99%-a nem érezték át ugyanazt a szituációt, mint amit ott láttak. Lehetne ezt fokozni, de akik a 90.-es években voltak gyerekek, azok biztos nézték a Hey Arnold rajzfilmet, aminél direkt a valós életben történtek mesébe való áthozása volt a készítők célja. Ám erre jön a kérdés, mégis mit kerestem akkor? Leginkább a valósághoz minél közelebb állókat, ezért voltak szabályok lefektetve. Nincsenek fantasy/sci-fi elemek, ergó a setting valóságos legyen. Ha múltban játszódik, akkor hiteles helyen és időben játszódhat (persze a karakterek lehetnek fiktívek.). Illetve az eltúlzott karakterek még átférnek a szűrőn. Azonfelül a műfaj, célközönség teljesen mindegy (kivéve a hentai. Abból Dunát lehetnek rekeszteni.), viszont csak 5 perc állt rendelkezésre minden kitöltő számára! Ám mivel magamon teszteltem első alkalommal, így rájöttem, mennyire nehéz dolog, emiatt lehetett segítséget használni. Továbbá, elkezdtem felsorolni pár jól ismert és kevésbé ismert darabot is, hátha arról beugrik az adott kitöltőnek az, hogy „Én ezt láttam vagy ismerem.”. Szóval akkor jöhet a lista arról, hogy melyik az a 10 anime (Ami az osztott helyezés miatt 14.), ami valósághoz hű és közel is áll. Itt jön képbe Mangekyo és Roland segítsége.
10. Blue Box (12 szavazat)
Roland: A Blue Box egy kellemes felüdülés és pozitív csalódás a sok magát iskolás romnatikus animének kamuzó széria között. Olynaokkal van egy ligában mint a Nana, a Lovely Complex, a Kimi ni Todoke, a Kaichou wa Maid Sama vagy a Méz és Lóhere. Könnyed, de mégis komolyan vett történet nem csak a románcról, hanem a sportokban való teljesítményről is, de a barátságról is remekül szól. A karakterek érdekesek, szimpatikusak és szerethetőek, nincsenek köztük idegesítő , kanos hülyegyerekek vagy tsundere kiscsajok. Az alapszitu ugyan eléggé fura ezzel az egész beköltözéssel, de ezzel jól meg is ágyaznak az alaphelyzetnek és a karakterek közti interakcióknak. Taiki, Chinatsu és Hina pedig remek főszereplők, a zenék jók, a látvány egy kis költségvetésű stúdióhoz képest is korrekt munka. Jöhet a 2.évad.
9. Banana Fish (13 szavazat.)
Roland: A Banana Fish számomra nem csak azért volt üdítő újdonság, mert hosszú idő után végre kaptunk egy normális krimi animét, amiben remekül keveredik a Guy Ritchie és Coppola féle gengszter stílus, hanem mert ez végre egy klasszikus anime ami egy már befejezett mangából készült. A MAPPA stúdió kiválóan dolgozta fel a mangát, annak ellenére is, hogy valszeg elég sokat agyalhattak azon, hogy originál lezárást csináljanak neki, vagy meghagyják az eredetit. A látvány gyönyörű, a harcjelenetek jól koreografáltak, a karakterek kidolgozottak, Ash és Eiji kapcsolata pedig remekül árnyalt. Itt nem lehet klasszikus meleg kapcsolatról beszélni köztük. Eiji sokkal inkább egy támasz, egy kapaszkodó Ash életében , aki mindaddig csak a bűn világát ismerte. A kettejük kapcsolata remekül van megírva. Örömmel láttam, hogy ennyien emlékeznek rá, mert a Fable-höz hasonlóan, az ehhez hasonló crime animék inkább rétegcuccoknak felelnek meg mint mainstream sorozatoknak.
8. Osztott helyezés 14 szavazattal. Given.
Na és itt bukik ki, hogy a jelentkezők egy része yaoi/bl fanok voltak. A Given esetében annyit biztosan tudok, hogy technikai részlegben a Lerche stúdió a maximumot nyújtotta. Ez főleg a zenéken érhető tetten. Továbbá, vette a fáradtságot, hogy a bot egyszerű karaktereket élettel töltse meg. Ám tudjuk, hogy a fanservice visz el mindent a hátán és mivel itt ez totál normális (csak a nők szexualizálása ellen folyik keresztes hadjárat.), így minden meg van magyarázva.
Kimi no Todoke.
Mangekyo: Eme 2017-ig futó manga még eme cikk megírásáig (2025) is megmaradt a köztudatban, hála szerethető karaktereinek és a főhősnő fejlődésének, az anime, melyet a Production I.G. készített pedig mind látvány, mind zene terén biztosítja a remek hangulatot a romantikus anime rajongók legnagyobb örömére.
7. Free. (16 szavazat.)
Itt mindhárman meg lettünk lőve, mivel egyikünk se látta/érez késztetést a végignézésére. Ám maga az úszás, mint sport ezenkívül nem igazán szerepel az animék repertoárjában, így eléggé logikus a helyezése. Jah meg az is, hogy ugye yaoi/bl körökben ez is közkedvelt a pasik miatt. Még akkor is, ha semmi ilyet nem tartalmaz.
6. Ijiranaide Nagatoro-san (17 szavazat.)
Nos, itt problémában vagyok, mivel személy szerint Nagatoro személyisége számomra irritálóvá vált az első évad végére. Ráadásul, ez a stílus, amit a csaj képvisel egy idő után már próbára teszi a szimpatikusság mércéjét. Megértem, hogy valakinek ez jön be, meg ez adja a humor forrását, jómagam is nevettem rajta. De kb. a Boci és Pipi gyerekfejjel való nézéséhez tudnám hasonlítani. Vicces, de újranézve inkább fárasztó és kellemetlen. Viszont futási ideje alatt ez folyt a csapból is, szal logikus a magas ismertsége.
5. Lovely Complex (21 szavazat.)
Mangekyo: A Lovely Compex egy kedvenc romantikus animém, mely szerintem méltón maradt meg az emberek tudatában, hiszen eme anime nem csak szórakoztató és aranyos, hanem egyben nagyszerű hangulattal rendelkezik és jól bemutatja, hogy nem kell követni a tipikus sztereotípiákat, főleg szerelem terén, már pedig a „legyen a srác magasabb a lány alacsonyabb” felfogásnak soha nem volt értelme.
4. Osztott helyezés 24 szavazattal.
Vinland Saga.
Roland: A Vinland Saga-val is hasonlóan vagyok mint a Banana Fish-el. Egy elég réteg, mégis közkedvelt témát, nevezetesen a Viking kultúrát mutatja be és dolgozza fel Thorfinn felnövés történetén keresztül, ami először egy bosszúsztori, majd egy remek karakterfejlődő 2. évadban kerül elmesélésre. Mert igen, ez a sztorit főleg rá koncentrál, mindezt pedig olyan megvalósításban, hogy az ember a 10 ujját megnyalja utána. Amikor akció van akkor izgalmas, brutális és nagyon súlyos. Ha viszont finomnak és érzelmesnek kell lennie akkor olyan karakterdrámát és szálakat mutat be amiken keresztül teljesen meg lehet érteni a karakterek érzéseit és motivációit. A WiT stúdió és a MAPPA remek munkát végeztek, és abszolút ott a helye a realisztikus animék között, már csak azért is mert aki látott a vikingekről doksifilmet, vagy például a Vikingek sorozatot is, az láthatja, hogy a legtöbb ott bemutatott ábrázolás az itt is fellelhető. A 3.évad meg jöhetne már, mert az igazán finom dolgok csak most fognak kezdődni.
Komi-san wa Comyushou desu.
Mit lehet mondani? Futási ideje alatt még a csapból is ez folyt. Amúgy remek komédia, ami megmutatja a kommunikációs zavart, mikor az egyén attól fél, hogy a beszédével mindent el fog rontani. Komi pedig ennek az állandó elszenvedője, amikből keletkeznek vicces szituációk, de ezáltal kerül egyre közelebb Tadanohoz. Eltúlzott, de szerethető szereplők, jópofa humor és szituációk. Sajnos ez is beleesik abba a gödörbe, mikor a mangaka indokolatlanul túlhúzza, emiatt a második évad után nem éreztem késztetést arra, hogy a manga formájában tovább olvassam.
Kusuriya no Hitorigoto.
Oké, legyünk túl azon a két irreális dolgon. Az első, hogy a nehézfémekkel megspékelt szépségápolási termékek NEM a 15.-ik században lettek kitiltva, főleg nem a császári udvarban. Másodszor, olyan mással nem történt meg, mint Maomaoval, hogy a császári udvar minden pozícióját legalább egyszer betölti. Ám ezek még beleférnek, hiszen minden más teljesen élethű és kifogástalan. Nem ok nélkül referálok a 2003-ban készült Palota Ékköve című drámára a fejemben. Továbbá népszerűségét azzal lehet magyarázni, hogy ebben a szezonban fut a második évada, illetve Maomao és Jinshi párosa emlékezetes és szerethető.
Hotaru no Haka/Grave of the Fireflies/Szentjánosbogarak Sírja.
A Ghibli stúdió anime filmjei annyira örökzöldek lettek, hogy az már kinőtte a veterán animés érát. Ez alól a Hotaru no Haka, vagyis a Szentjánosbogarak Sírja sem kivétel. A kimagasló helyezését semmivel nem kell magyarázni, ahogyan a valósághűségét is, lévén élettörténeti részletekből ollózták össze. Rendkívül nyers és szomorú, bár nálam a Barefoot Gen viszi a prímet.
3. Helyezett: Koe no Katachi. (26. szavazat.)
Roland: Na most ezzel az animével én bajban vagyok, Egyrészt nagyon realisztikusan mutatja be az iskolai zaklatásokat, a fogyatékosok bullyngolását, illetve azt a szituációt amikor egy emberre kennek rá mindent, hogy a többiek az irhájukat mentsék. Ez eddig tök jó, igen, Másrészt viszont ez nem egy jó anime. Az alapszituáció nagyon erőltetett és mesterkélt, Shouko pedig egy idő után baromi idegesítő karakterré válik a folyamatos önsajnáltatása és bocsánatkéregetései miatt. A mellékszereplők még úgy szódával elmennek, de Naoka is erősen a jóízlés határán táncol. Az animáció és a zenék teljesen rendben vannak.
2. Yuri!! On Ice (31. szavazat.)
Mangekyo: A „Yuri!!! On Ice” számomra egy kellemes meglepetés volt, ugyanis én nem szeretem a „Boy Love” történeteket, viszont eme jégkorcsolya sport anime tisztelettel bánt az alapanyaggal és sokkal inkább a főhős jégkorcsolya karrierjére és magára a sportra koncentrált, míg a „romantika” százalék arányosan inkább olyan 35-40%-ban volt jelen, melynek köszönhetően az is tudta értékelni, aki nincs oda a „boy love” cuccokért, mert a jégkorcsolya és a főhős karakterfejlődése simán vitte a prímet. A karakterek viccesek voltak és jól voltak megírva a MAPPA pedig a látvánnyal és a zenével megteremtette a hangulatot. Szóval igen, a „Yuri!!! On Ice” egy kiváló sport anime, mely megérdemli, hogy a realisztikus animék között legyen, valamint egyáltalán nem vagyok meglepve, hogy még mindig emlékeznek rá.
1. Nana. (37 szavazat.)
A kondicionálás végeredményének iskolapéldája. Elvégre, a mangáját lehet kapni magyarul, mindkét anime csatornán vetítve volt és mai napig is megtalálható online. Emiatt mindenki ismeri. Hogy micsoda? Ez nem lehet az oka. Jó, rendben, akkor bővebben kifejtem, miért ismerik fel több mint 37-en. Remekül mutatja meg, milyen az, amikor a tinédzserkori álmok és remények úgy szétmorzsolódnak a valósággal szemben, mint amikor egy biciklis frontálisan ütközik a betonfalnak. Bizony, mennyien szembesültünk ezzel vagy fognak majd. Hiszen egyetlen rossz döntés vagy mondat alapjaiban az elképzelések ramaty lábain álló várát.
És akkor itt vannak a többi, említett valósághű animék, amik fel lettek emlegetve, immáron növekvő sorrendben.
1 Szavazatot kapottak: Koisuru Boukun, Doukyuusei, Ookami Shoujo to Kuro Ouji, Danshi Koukousei no Nichijou, Brothers Conflict, A-Channel, Otonari no Tenshi-sama ni Itsunomanika Dame Ningen ni Sareteita Ken, From Up on Poppy Hill, Omoide Poroporo, Paradise Kiss, Skip Beat, Date A Live, Slam Dunk, Sazae-san, Nijiiro Days, Sakamichi no Apollon (Kids on the Slope), All Out!!, Diamond on Ace, Rose of Versailles, Yakuza Fiance, Wind Breaker, Karakai Jouzu no Takagi-san, Lucky Star, Skip to Loafer. WataMote: No Matter How I Look At It, It's You Guys' Fault I'm Not Popular!, Gravitation, Tasogare Out of Focus, Clannad, Love Stage!!, Citrus, Happy Sugar Life, Fugou Keiji: Balance:Unlimited, Josee to Tora to Sakana-tachi, Koi wa Ameagari no You ni, D4DJ, Chi’s Sweet Home, Yes ka No ka Hanbun ka, Black Lagoon, Migi to Dali, 91 Days, Grand Blue, Wotakoi, Usagi Drop, Bakuman, Ani x Para: Anata no Hero wa Dare desu ka, Dog Signal, Eikoku Koi Monogatari Emma, Kakushigoto, Eizouken Ni Wa Te Wo Dasu Na!, Tokyo Godfathers, Perfect Blue, Your wa Neko To Issho, Ao no Miboru, Nozaki Ana, Yosuga no Sora, Love Live, When Marnie Was There, Papa to Kiss in the Dark!, Kirepapa, Scum’s Wish, Chuunibyou demo Koi ga Shitai!
2 Szavazatot kapottak: High Score Girl, Bocchi the Rock, Yarichin☆Bitch-bu, Super Lovers, Hitorijime My Hero, Medalist, Anne Shirley, The Fable, Kaguya-sama: Love is War?, Working!, Honey Lemon Soda, Doukyuusei, Yuzuki-san chi no Yonkyoudai, Jijou Wo Shiranai Tenkousei Ga Guigui Kuru, I Want to Eat Your Pancreas, Watch My Teen Romantic Comedy SNAFU. Hoshiai no Sora
3 szavazatot kapottak: Kaichou wa Maid-sama!, My Little Monster, Kirarin☆Revolution (Kilari), K-On, Toradora.
4 szavazatot kapottak: Blend-S, Boku no Kokoro no Yabai Yatsu, Tomo-chan wa Onnanoko!.
5 szavazatot kapottak: Horimiya, My Home Hero, Monster, Blue Period, My Dress-Up Darling, School Days., Sekaiichi Hatsukoi
6 szavazatot kapottak: Umibe no Étranger, Yubisaki to Renren, Dakaretai Otoko 1-i ni Odosarete Imasu.
7-8-9 szavazatot kapott: Méz ás Lóhere, Gakuen Babysitters, Junjou Romantica, Sasaki to Miyano, Kuroko no Basket, Barefoot Gen.
10 és 20 között kapott szavazatok listája, de nem szerepelnek a Top 10-ben: Ouran Koukou Host Club (10), Your Lie in April(10).
Mit tudunk elmondani így a végére? Egyes helyezések nem értek minket meglepetésként, hiszen közismertek, de azért annak is tudunk örülni, hogy fel lettek olyan régetanimék is emlegetve, amikre nem is számoltam. Viszont ezzel nem ér véget eme téma, ugyanis legközelebb a mi általunk kedvelt realisztikus animék toplistájával jövünk, ami hátha meghozza valakinek a kedvét arra, hogy esélyt adjon neki. Sziasztok!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek