Uzumaki kritika.
2024.10.27. 20:45
Sziasztok! Ha a horror mangák királyát kéne megneveznem, akkor egyértelműen Junji Itout mondanám. Noha a történetei a fent említett Uzumakin és a Tomien kívül mindig egyetlen fejezetből álltak, remekül vette alapul H.P. Lovecraft műveinek főbb elemeit. Olyan természetfeletti elemek, amik minden józan észt felülírnak, hatalom, ami mellett az emberek gyengék és kiszolgáltatottak, őrület. Ám mindezt megspékelte gore elemekkel, amik még hozzáadnak az összképhez. Micsoda, a Gyo lemaradt- mint egykötetes? Azt nem a mester alkotta, hanem valami utolsó kontár, aki megpróbálta leutánozni. Jó vicc volt, nevettem rajta. Most komolyan, a fingásból és böfögésből álló mechahalaktól és cápáktól kell félnem? Oké, eltértem a tárgytól. Szóval, Junji mester legnagyobb dobása az Uzumaki című mangája. Ebből akart volna 2019-ben animét csinálni a mester, de ezen évre sikerült kihoznia. Lássuk, hogy milyen lett.
Az Uzumaki 2024 Szeptember 28-tól Október 19-ig futott anime az HBO Max kínálatában. Alapja manga, ami 1998-tól 1999-ig futott. És most jöjjön a személyes véleményem, ugyanis ez a manga nekem megvan és még az anime végignézése előtt kiolvastam. A beszerzése már egy művészet volt, ugyanis őszi Mondoconon szó szerint az utolsó darabot vettem meg. Noha olvastam régebben, de bizton állíthatom, hogy nem a nosztalgia mámoros köde miatt tartottam mesterműnek. Ugyanis már az első oldalaktól fogva sikerrel rámhúzta a „Itt minden el fog baszódni.”elnevezésű érzést és ez egyáltalán nem eresztett el a végéig. Továbbá, nem vagyok puhapöcs, ha goreról van szó, de pl. a csigává változásnál vagy a terhes nős szálnál azért kicsit feszengtem. A végére, nincs feloldozás, happy end csak az őrület és a fájdalmas beletörődés, hogy az egész újra fog kezdődni. Summa Summarum: Egy újabb ok, amiért érdemes megtanulni angolul, így nem kell az égiek felé fohászkodni, ha valaki valamit el akar olvasni vagy nézni azért, hogy legyen hozzá magyar fordítás.
Ideje az animére rátérni, azonfelül az első redflagre: Megalakulásának körülményeire, ugyanis ez fejlesztői pokolból (Development Hell a pontos megnevezése.) született, amiből mind tudjuk, hogy jó nem igazán fog születni. Junji Itou személyesen jelentette be még 2019 környékén, hogy az Uzumakiból animét fog csinálni, ráadásul fekete-fehér lesz az egész. Most biztosan fanyalognak a divatanimések a „Mi a fasznak fekete-fehérbe csinálni, amikor már két szériája is van színesen és egész jó a látványuk.” Nos, a helyzet az, hogy azok számomra kimerítik az abszolút kapufa fogalmát, mivel a színek megölik mindazt, amiért a művei egyből beszippantanak: Atmoszféra és hangulat. Nem hiszitek el? Mondok egy másik példát (és eskü ez lesz az utolsó kitérés.). Szerintetek a legelső Godzilla film (1954) ütött volna akkorát a mai napig is, ha színes lenne? Távolról sem, ugyanis a tragikus tónusát messze nem tudta volna átadni. De TÉNYLEG vissza az Uzumakihoz. A COVID–19 miatt viszont ez elúszott, de 2022-ben úgy tűnt, hogy ismét nyeregben van az anime megalkotása, mivel már a seiyuu gárdát is kiválasztották, illetve a stúdiók is fixen megvoltak. Ám ezekután hónapokig egyetlen életjelet sem adott magáról és már mindenki úgy volt vele, hogy ez soha nem lesz kész. Aztán 2024 nyár elején kijelentették, hogy szeptemberben jön az anime és négyrészes lesz, ráadásul fix dátumot is kapott. Ez persze nem baj, elvégre egyetlen rész egyórás is lehet, ami képes lenne feldolgozni a kb. 600 oldalas művet. Aztán a végéig sem kellett eljutni, mivel az egyik stúdió fejese kiadott egy közösségi média posztot (amit töröltek pár órával később.). Ebben kijelentették, hogy ez az egész el lett baszva és három választás előtt voltak: Vagy kidobják a picsába az animét, vagy leadják az első részt és otthagyják, mint eb a szarát, vagy kihozzák a semmiből. (Nos, itt már feltennék egy kérdést: Miért nem lehetett volna azt, hogy kiadják az első részt és utána egy év múlva a többit, ezzel időt adva magukra, hogy csiszoljanak a végeredményen? Jah, hogy ebben a folyamatosan rohanó animeiparban erre kurvára nincsen lehetőség? Tévedés, mert ha jövőre jelentették volna be, akkor azt megvártuk volna.). Ahogy látható, a harmadik mellett döntöttek, de mindenki tudja, hogy a kapkodásnak soha nincsen jó vége. Pláne itt, ahol azért a horror anime rajongók várják ezt a művet, mint a messiást. Mostmár tényleg lássuk, hogy mi ez az egész.
Kurouzu-cho városa első látásra semmi különöset nem nyújt. Kirie, a főhősnőnk viszont érzi, hogy itt semmi sincs rendben. Ehhez barátja, Shuuichi apja adja a biztos támasztékot. Ugyanis, az uzumaki spirálmintáért betegesen odavan (Igen. Semmi köze nincsen a szőke ninjászgyereknek. A nevét ramen alapanyagokból kapta.). Ez már olyan mértékűvé fajul, hogy saját magát is spirállá alakítja, amiért az életével fizet. A hamvasztás során mutatkozik meg, hogy itt paranormális, a fizikai szabályait felülíró dologról van szó. Ugyanis, a krematóriumból felszálló füst szintúgy spirál alakban távozik és a férfi képe sejlik ki, ahogyan a feleségét invitálja arra, hogy legyen ő is spirál része. Innentől fogva folyamatos és nem egy esetben gyomorforgató dolgok fognak történni. Emberek, akik csigává változnak, terhes nők moszkitó módjára vért isznak, a csemetéjük meg képes beszélni. A végére már annyira instabillá válik a hely fizikai törvényei, hogy már egy hangos, bableveses fingás is tornádót képes idézni. Mindez egy ősi átoknak köszönhető, ami éves kihagyásokkal ugyan, de újra megismétlődik.
A sztori első látásra nem áll másból, mint antológia történetekből, de a végére minden szálat összeköt, legalábbis a mangában így működött. Ugyanis itt az első fekete pont a sok közül, a játékidő. 20-30 perces egy rész és mindössze négy van belőle. Ezzel akartak egy 600 oldalas mangát belesűríteni. Ergó, egy részben 4-5 fejezetet sűrítettek össze, ami miatt nincs ideje átadni a hely kétségbeesett és őrült atmoszféráját. És ha azt hiszitek, hogy ez még nem a világvége, akkor van egy meglepetésem a számodra. Mégpedig, hogy a történeteket is összekutyulták, ami miatt teljesen összefüggéstelen maszlag lett az egészből. Erre remek példa a főhős családjának megőrülése, hiszen az az első és harmadik részben van taglalva (holott az egymás mellett van a mangában.). Továbbá, lesznek logikai bukfencek, de ezen már csak legyint a normális néző.
Látvány terén az első rész kiváló. Fekete-fehér, mintha a mangapanelek elevenednek meg. Ám itt mutatja meg a kapkodás végeredménye, a továbbiakban ugyanis CGI-al próbálták meg leutánozni ezt a fajta látványt, hogy időt spóroljanak. Na és mit nem szabad a CGI-al csinálni? 2 dimenziós animációt csinálni, mert kurva hülyén néz ki. Itt sincs másképp, hiszen még a vaknak is feltűnik, hogy röhejesen néz ki, mikor a 2 dimenziós karakterek mögött CGI háttér bassza a bűvös az ember látását. Emiatt az immerzió és a nyugtalanság helyett a frusztráció és csalódottság lesz a végén. Persze, a kézzel rajzolt rész első osztályú és emiatt a gore működik, de amikor a legközelebbi jelenetben meg valami ótvar háttérrel „kényeztetik” az embert, már nem leszünk hálásak. Zenei téren lesz a legkevesebb panaszunk, elvégre kevés zene van, de a környezeti zajok bőséggel kárpótolják az összképet.
Karakterek terén nem lehet sokat mondani, hiszen maga az Uzumaki manga egy antológia. Legtöbbjükről annyit tudunk, amennyit az ideje megkövetel, aztán készen van. Emiatt nem ostorozom az animét sem. Az egyetlen, amit a szétcseszett adaptáció igazából elkefélt, az Shuuichi megőrülésének bemutatása. Mivel összekutyulták a fejezeteket, ezért a szellemi állapota is imbolygónak mutatja magát. Holott a mangában első sorscsapásként elveszti a szüleit, majd hiába próbál meg bárki mást megmenteni, annak bukta meg kaktusz a vége. Emiatt jobban átérezhető az eredeti verzióban a megtörése. Ám kérdezitek azt, hogy mi volt a legfájóbb az egészben? Nos, a hangulat teljes körű kigyomlálása, ami minden Junji Itou mester művének az alapja. Mivel az egész úgy pörög, mint grillcsirke a nyárson, ezért esélyed sincs átérezni a… feladom. Sajnálom, nem akartam idáig kivezetni ezt a kritikát, de már képtelen vagyok magamban tartani. Elvégre négy részről van szó, amiből nem lehet hatalmas kritikát kihozni. Továbbá, ez 2024 legnagyobb csalódása a részemről. A bejelentése óta vártam, mint hívők a megváltót és ezt az összekapkodott hulladékot kaptam meg? Mi a faszom történhetett? Junji 5 kibaszott évig a heréjét meg a seggét vakarta csak, hogy csak az első részt csinálta meg addigra, mikorra a stúdió átvette? Mi a megveszekedett geciért kapkodta a stúdió a megjelenést, amikor tudta, hogy addigra esélytelen feldolgozni a teljes mangát rövid határidő alatt? Miért kellett a történeteket annyira szétkúrni, hogy azzal a hangulatot is hazabassza?! Hol kerülhetett az a homokszem ebbe a gépezetbe, hogy ennyire tönkrement?! Nem fogom fel ezt ép ésszel és válaszokat sem tudok mondani. Egyszerűen ezért a végeredményért inkább el sem kellett volna kezdeni. Eléggé esélyes a szememben, hogy ez az ideokádott Uzuratyi magas helyen fog szerepelni 2024 legrosszabb anime listáján. Hiába kaptunk olyan hulladékokat ez évben, mint az Ishura, Highspeed Etolie vagy a Failure Frame, van egy orbitális nagy különbség. Mégpedig az elvárás. Ugyanis, azok szarok voltak, de már az első látásra megmondtam és a végén csak fellélegeztem. Ám itt hatalmas elvárásaim voltak egy igazi klasszikussal kapcsolatban, de nemhogy megugorni nem tudta, de még át is baszott a végére. És ezzel nem csak én vagyok így. A MAL-on folyamatosan zuhan be az értékelése, ami az engem erősít meg (holott teszek annak az oldalnak a véleményére.)
Végeredmény:
Pozitivumok:
- Kézzel rajzolt részek.
- Gore.
- Zene.
- Legalább próbálkoztak a lehetetlennel és kiadták.
Negativumok:
- Oké, hogy kiadták, de így már felér egy sértéssel.
- CGI!!!
- Összekutyult történet.
- Hangulat és immerzió a nullához közel.
30% Rossz!
Köszönöm, hogy végigolvastad és sajnálom a kiborulásomat, de ez már ért bennem egy ideje. Legközelebb találkozunk. Sziasztok!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek